У жовтні 2024 року представники п’яти українських судів, серед яких і Київський апеляційний суд, взяли участь у завершальній конференції, присвяченій впровадженню «Правил організації ефективного судочинства». Захід проходив в рамках міжнародного проєкту «Судова влада і суспільство в Україні», що реалізується Центром міжнародного правового співробітництва (CILC) за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.
Окрім Київського апеляційного суду до роботи конференції долучилися також представники Північного апеляційного господарського суду, Сьомого апеляційного адміністративного суду, Деснянського районного суду міста Києва та Обухівського районного суду Київської області. Цей проєкт став важливим кроком у розвитку судової системи України, що передбачає інтеграцію найкращих європейських практик у національну судову практику, зокрема в галузі організації цивільного, кримінального, адміністративного та господарського судочинства.
До складу делегації від Київського апеляційного суду увійшли: голова суду Ярослав Головачов, судді судової палати з розгляду цивільних справ Вікторія Соколова, Тетяна Невідома та суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Ольга Юрдига.
Участь в роботі конференції взяли експерти проєкту: Естер де Рой – очільниця проєкту «Судова влада і суспільство в Україні», заступниця голови суду Амстердама з міжнародного співробітництва та верховенства права, Філіп Лангбрук – почесний професор юстиції та судового адміністрування університету Утрехта, Аннемік Хьюген – старша суддя у кримінальних справах окружного суду Амстердама, Херман ван дер Меєр – суддя у цивільних справах апеляційного суду Амстердама, Райн Одінк – старший суддя у кримінальних, адміністративних та сімейних справах окружного суду Амстердама, Андрій Дришлюк – заступник голови Одеського апеляційного суду, Тетяна Шевиріна – суддя Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області. Також до заходу долучилися: Алле Дорхаут, Надзвичайний і повноважний посол Королівства Нідерландів в Україні (онлайн), Лінеке де Клерк, старша суддя, суддя-спікер окружного суду Ост Брабанту, Ілзе Вестененк, очільниця департаменту комунікацій, експертка окружного суду Ост Брабанту, Ерік Вікен, директор CILC та члени Ради суддів України та Вищої ради правосуддя.
Конференція зібрала представників українських судів-учасників проєкту та міжнародних експертів для презентації та обговорення прогресу впровадження Правил організації ефективного судочинства.
Українські судді представили правила організації ефективного цивільного, кримінального, адміністративного та господарського судочинства, які затверджені у пілотних судах – учасників проєкту.
Затверджені Правила ефективного судочинства покликані сприяти прозорості та чіткому застосуванню дискреційних повноважень суддів у цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних справах. Вони не замінюють процесуальні закони, а розширюють межі застосування чинних норм, допомагають учасникам проваджень зрозуміти вимоги до процесу та можливі наслідки їхніх дій. Крім того, правила стали доступними для громадськості: у Київському апеляційному суді вони розміщені на інформаційних стендах, залах судових засідань з доступом через QR-код та на офіційному вебсайті суду.
Під час заходу учасники обмінювалися кращими практиками, отримали поради від експертів стосовно подальших кроків у реалізації Правил та мали змогу оцінити загальний прогрес проєкту.
Експерти проєкту та очільниця Естер де Рой, заступниця голови суду Амстердама, також поділилися своїм досвідом і висловили загальне враження щодо прогресу України у створенні та застосуванні нових правил судочинства.
Конференція підсумувала роботу проєкту, висвітливши досягнення як у сфері комунікацій, так і в розробці Правил організації ефективного судочинства. До головних здобутків належать: схвалення Правил ефективного судочинства Радою суддів України 4 жовтня 2024 року з рекомендацією для інших судів взяти їх за основу в організації процесу. Прийняття цих правил як усталених орієнтирів відповідає високим європейським стандартам судочинства.
Проєкт мав на меті обмін досвідом у сфері організації судочинства, запровадження сучасних європейських підходів та вдосконалення процесуальної практики українських судів.
Завдяки плідній співпраці з міжнародними експертами, цей проєкт став значним кроком у напрямку модернізації української судової системи, забезпечуючи її відповідність сучасним вимогам та зростання довіри громадян до правосуддя.
Київський апеляційний суд окремо вдячний команді проєкту: Естер де Рой, очільниці проєкту «Судова влада і суспільство в Україні», заступниці голови суду Амстердама, Маргрет Гулемі, старшій менеджерці проєктів, CILC, Гансу ван ден Бергу, менеджеру проєкту, CILC, Доменіку Фоті, координатору проєкту, CILC, Анастасії Сизенко, менеджерці проєктів CILC в Україні, Наталії Верещінській та Андрію Алєксєєву, експертам проєктів CILC в Україні.
Інформує Пресслужба Київського апеляційного суду